Werona
Werona, antyczne miasto kojarzone przede wszystkim z pięknymi zabytkami, ze wspaniałą Arena di Verona, dobrym jedzeniem i dlugimi spacerami po Piazza Bra czy Piazza delle Erbe.
Werona to także miasto związane z dramatem Williama Szekspira - Romeo i Julia.
Znani na całym świecie kochankowie przyciągają do miasta licznych
turystów. A najchętniej oglądanym obiektem w tymże mieście jest dom Julii.
Zabytki
W mieście zachowało się wiele zabytków starożytnych.
Do najcenniejszych
z nich należy:
- Rzymska arena na 22 tysiące widzów,
- łuk triumfalny oraz
Porta dei Leoni (Brama Lwów)
- Katedra w Weronie
- Kościół San Zeno Maggiore; W jego wnętrzu podziwiać można
ołtarz Andrei Mantegni i obraz Tycjana.
- Kościół S. Tosca e Teuteria; należy do najstarszych zabytków wczesnego średniowiecza
- Most Scaligerów na Adydze
- Dom i Grób Julii
Miasto słynie z renesansowych palazzi i pięknych tarasów i balkonów. Na jednym z nich rozgrywa się akcja "Romeo i Julia", zaś domy zamieszkiwane niegdyś przez oboje nieszczęśliwych kochanków i domniemany Grób Julii są celem wycieczek turystów z całego świata.
Place
- Piazza delle Erbe to najbardziej malownicze miejsce Werony. Wykładany biało-różowymi marmurami plac to dawne rzymskie forum na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii Werony. Życie tętniło na nim już w I w. p.n.e. Znajdowała się tu świątynia Campidolium poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie.
- Piazza Bra, nieregularny plac, na który wchodzi się poprzez tzw. Portoni della Bra, bramę w postaci dwóch wielkich łuków. Tuż obok wznosi się pięciokątna wieża (Torre Pentagona) z tego samego okresu, a przy niej wejście do Museo Lapidario Maffeiano. Na prawo od bramy ciągnie się sporych rozmiarów Palazzo della Gran Guardia. Drugi bok placu stanowi neoklasyczny Palazzo Barbieri.
- Plac Dantego należą do najbardziej romantycznych miejsc w Weronie. Dziedziniec
otaczają arkady, do budynku przylegają pięknie schody z
różowego marmuru. Warto tędy pospacerować szczególnie wieczorem, kiedy
zakątki są delikatnie oświetlone.
Paryż - co zobaczyć za pierwszym razem?
Pierwsza wizyta w Paryżu bywa często niezapomniana i wyjątkowa. I choć część z atrakcji, , dobrze znamy ze zdjęć, gazet i filmów, to mimo wszystko zobaczenie go na własne oczy jest zupełnie innym rodzajem przeżycia.
Co odwiedzić, jeśli po raz pierwszy jesteś w Paryżu?
Wejście na Wieżę Eiffla
To jeden z symboli Paryża i choć początkowo wzbudzała liczne kontrowersje, to mimo wszystko wpisała się na stałe do historii stolicy Francji. Polecam wjechać na szczyt i obejrzeć cudna panorame miasta. Niektórzy twierdzą, że jest to typowa pułapka dla turystów, jednak wedlug mnie to bardzo przyjemna sprawa.
Spacer po Polach Elizejskich
Ciągnące się przez 2 km Pola Elizejskie są przez wielu uważane za najpiękniejszą aleję na świecie. Przekonaj się sam, czy zasłużenie. Wzdłuż ulicy znajdują się sklepy, restauracje, kawiarnie, butiki oraz salony samochodowe. Dla mnie bardzo przyjemna arteria, zwlaszcza do obserwowania ludzi.
Luwr
Muzeum Luwr (fr. Louvre) wybudowano w 1190 roku. Początkowo budowla pełniła funkcje twierdzy obronnej. Po dwustu latach przekształcono ją w rezydencję królewską, która przez wieki stanowiła siedzibę ponad 20 władców Francji. Pałac posiada 3 skrzydła, które otaczają dziedziniec Napoleona. Cała kolekcja Luwru liczy ponad 350 tysięcy eksponatów, z czego zwiedzającym udostępniono zaledwie 10%. Reszta zbiorów spoczywa w magazynach i jest wykorzystywana jedynie podczas wystaw czasowych bądź wypożyczana innym placówkom.
Odwiedziny w katedrze Notre Dame
Notre Dame to serce i jeden z symboli Paryża. Katedra Notre Dame swoją chwałę zawdzięcza zwłaszcza powieści Wiktora Hugo. Co roku blisko 12 milionów turystów staje w zachwycie przed tą imponującą bryłą, co czyni z niej najczęściej odwiedzanym zabytkiem we Francji. Do katedry wiodą trzy portale misternie zdobione scenami biblijnymi dla niepiśmiennego ludu. Powyżej umieszczono posągi 28 królów. W środku budowli znajduje się wiele witraży i aż 29 kapliczek.
Bazylika Sacre-Coeur
By dotrzeć do bazyliki będziesz musiał wspiąć się po 270 schodach, ale będzie warto! Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Paryż, gdyz jest najwyżej położonym punktem Paryża. Ze wzgórza, na którym się znajduje, można podziwiać panoramę całego miasta oraz okolic w promieniu do 40 kilometrów. To z niej znajduje się największy dzwon tego miasta i jednocześnie jeden z najcięższych dzwonów na świecie- Savoyarde (Saubadyjczyk). Waży on aż 18,5 tony, podobno gdy dzwoni, słychać go po drugiej stronie miasta.
Rejs po Sekwanie
Paryż nie bez powodu nazywany jest stolicą romansu i miłości. Wyprawa statkiem po rzece i podziwianie o zachodzie słońca tego miasta zakochanych jest niezwykłym przeżyciem.
Luksusowe sklepy
Stolica Frnacji to mekka dla spragnionych zakupowych doznan. Spacer po Avenue Montaigne czy Polach Elizejskich może być niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza, dy fascynuje Cię moda. Znajdziesz tam sklepy Dior, Chanel, Furla, Louis Vuitton, Coccinelle,YSL, Céline i wiele wiele innych.
Moulin Rouge
Słynny kabaret Moulin Rouge ("Czerwony Młyn") znajduje się w rozrywkowej części Montmartru, nieco na zachód od placu Pigalle. Kabaret Moulin Rouge jest nierozerwalnie związany z Paryżem. To tutaj narodził się kankan. Zajmuje budynek po dawnym młynie, któremu zawdzięcza swoją nazwę – z francuskiego moulin rouge oznacza czerwony młyn. Na dachu znajduje się charakterystyczny czerwony wiatrak, znak rozpoznawczy tego miejsca.
Ateny
Ateny, jedno z najważniejszych miast w historii Europy, przepełnione historią, kolebka cywilizacji oraz miejsce narodzin demokracji. Dziś wciąż możemy znaleźć w Atenach wiele śladów tamtych antycznych czasów, które przeplatają się z nowoczesnością.
Położenie Aten jest idealne dla każdego, kto lubi oglądać miasta z
wysokości i wzgórz. W samym centrum znajdziemy dwa imponujące
wzgórza, Likavitos oraz Wzgórze Filopapposa, z których idealnie widać historyczną część stolicy Grecji, a także bliższą oraz dalszą okolicę. Dookoła znajdują się również inne wzgórza, z których można podziwiać panoramę miasta.
Zwiedzanie
Jeśli wybieramy się do Aten na krótko i planujemy zobaczyć jedynie najważniejsze atrakcje, rekomenduję poruszanie się piechotą. Największe atrakcje Aten mieszczą się na długości około 4 kilometrów - od cmentarza Kerameikos aż do Stadionu.
Wielu turystów przybywa do Aten na weekend i myślę, że 3-4 dni, a dla niektórych nawet krócej to wystarczający czas by poczuć atmosferę miasta i zwiedzić najważniejsze punkty.
Kiedy przyjechać?
W Atenach praktycznie zawsze jest ciepło - choć w miesiącach od czerwca do połowy września upał może być ogromny. Jeśli chcemy cieszyć się umiarkowaną pogodą powinniśmy przylecieć
od listopada do marca. W
większość dni powinno być ciepło np. w styczniu w Atenach potrafi być 18 stopni :)
Zwiedzanie
Zwiedzanie warto zacząć od wizyty na Akropolu (otwieranym o 8:00 lub 8:30
w zimę). Rano jest najmniej turystów i możemy na spokojnie zobaczyć
najważniejsze zabytki historycznego wzgórza.
Zaraz po Akropolu uważana za największy zabytek jest ateńska Agora ze świetnie zachowaną świątynią Hefajstosa. Oprócz nich możliwe do odwiedzenia są: świątynia Zeusa Olimpijskiego, rzymska Agora, biblioteka Hadriana oraz najmniej znane wykopaliska Kerameikos.
Warto także wybrać się na Stadion Panatenajski, na którym odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.
Plac Syntagma
Centralnym placem Aten jest Plac Syntagma ,
czyli Plac Konstytucji. Przy placu znajduje się pałac królewski, dziś siedziba greckiego parlamentu, a przy schodach do parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym całą dobę stoi warta. O godzinie 11:00
każdego dnia następuje uroczysta zmiana warty na część poległych
rodaków. Zdecydowanie polecam obejrzenie, bo jest to ciekawe widowisko.
Kawałek od placu Syntagma, przy ulicy Panepistimiou
znajdziemy jedne z
najpiękniejszych nowożytnych budynków w mieście - nazywane “Ateńską
Trylogią", czyli patrząc od strony lewej: Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Ateński oraz Akademia Ateńska. Według mnie najpiękniejsza jest Akademia Ateńska, przez wielu uważana jest za najpiękniejszy neoklasyczny budynek świata.
Monstiraki i Plaka
U podnóża Akropolu mieści się popularny dla turystów obszar Monastiraki, którego nazwa pochodzi od Placu Monastiraki. Przy placu znajdziemy Bibliotekę Hadriana oraz kościół Pantanassa, od którego wzięła się nazwa placu, monastiraki oznacza “mały klasztor”.
Plaka to
najstarsza część miasta znajdująca się pod wzgórzem Akropolu.
Przepełniona jest kolorowymi, krętymi uliczkami, prowadzącymi w
górę, a raz to w dół. To tu znajduje się nawjięcej restauracji, knajpek i lokalnych barów serwujących przepyszne dania kuchni greckiej. Szczególnie wieczorem
klimat Plaki zachwyca.
Ponadto, jednym z największych skarbów Plaki i Aten, znajdujący się na wzgórzu jest, mały obszar o nazwie Anafiotika. Znajduje się tu 45 domów
wzorowanych na architekturze Cyklad. A więc bielone, czyste ściany, malownicze domki znajdują się na wyciągnięcie ręki.
Port Pireus
Około 10 kilometrów od centrum miasta znajduje się Pireus, port Aten, często odwiedzany przez turystów, gdyż stanowi miejsce startu promów wycieczkowych. Bardzo łatwo jest się dostać do portu y metrem, linią Μ1, należy wysiąść na ostatniej stacji.
Kościoły
Najciekawsze muzea
Narodowe Muzeum (National Archaeological Museum)
To największe i bardzo imponujące muzeum archeologiczne w Grecji, znajdziemy tu eksponaty z całej antycznej historii Grecji - od narzędzi i naczyń poprzez broń, antyczne rzeźby i bizantyjskie figury. Znajduje się tu ponad 11000 eksponatów. Na tak ogromną wystawę powinniśmy zaplanować 3 do 4 godzin.
Muzeum Wojny (Athens War Museum)
Dla spragnionych wiedzy dotyczących konfliktów, wojen i bitew to doskonałe muzeum, gdyż nie skupia się ono jedynie na historii Grecjii, lecz na wojnach na terenie Europy i nie tylko.
Muzeum numizmatyczne (Numismatic Museum of Athens)
600 tysięcy
eksponatów! Ogromna ilość eksponatów, zdecydowanie warto zobaczyć, nawet jak się nie jest zbieraczem i fanem monet.
Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie (Byzantine Museum)
Bardzo bogata i interesująca kolekcja z czasów bizantyjskich oraz wczesnochrześcijańskich. Przede wszystkim odnajdziemy tu rzeźby, obrazy, ikony, czy papirusy. Samo muzeum zlokalizowane jest w pięknym pałacu z 19 wieku.
Muzeum samochodów (Hellenic Motor Museum)
Znajdują się niedaleko Muzeum Archeologicznego muzeum poświęcone motoryzacji, historii z kolekcją 110 aut z 19 i 20 wieku. Dla fanów motoryzacji zdecydowane 'must see'.
W krainie diamentów, Rubensa i pralin czyli z wizytą w Antwerpii
Antwerpia to urzekające i piękne belgijskie miasto. Leżąca nad rzeką Skaldą jest drugim po Rotterdamie największym w Europie portem morskim. O Antwerpii, jako mieście, słyszano już w VII wieku, choć prawa miejskie uzyskała "dopiero" ok. 500 lat później - w 1291 roku. W cztery wieki Antwerpia stała się najważniejszym i najbogatszym miastem handlowym w Europie, do teraz ze swoim ogromnym portem przeładunkowym jest jednym z ważniejszych ośrodków handlowych na świecie. Antwerpia stanowi też ważny ośrodek naukowy, modowy, jubilerski i kulturalny.
Mieszkańcy Antwerpii są zamożni i to bogactwo chętnie okazują. W Antwerpii na ulicy zaobserwować można najdroższe marki samochodów, damy w drogich ubraniach, z łatwością można znaleźć wykwintne restauracje i kawiarnie, luksusowe sklepy jubilerskie, galerie sztuki i antykwariaty.
![](http://site-531327.mozfiles.com/files/531327/medium/Flower-Carpet-Grand-Place-Antwerp-Belgium-3-1.jpg?1503229509)
aut: Antwerpia Foto: Thinkstock
Co zobaczyć?
Jedno z ważniejszych miejsc w Antwerpii to Groenplaats. Jest to główna część miasta, wraz z gotycką katedrą pod wezwaniem św. Maryi Panny. Jest to miejsce wydarzeń muzycznych i kulturalnych, a także happeningów i spotkań emerytów. Na środku placu znajduje się pomnik Rubensa, najbardziej znanego mieszkańca miasta, będącego jednocześnie jego symbolem.
Dookoła
placu biegną wąskie tory, którymi jeździ tramwaj turystyczny. Obok znajduje się
też miejsce, skąd rusza dwupiętrowy czerwony autobus turystyczny z odsłoniętym
górnym pokładem.
Wychodząc z katedry po prawej stronie, znajdziemy się w kolejnym ważnym dla miasta miejscu – na Grote Markt, u wejścia do Ratusza (Stadhuis), wokół którego powiewają flagi różnych państw. Plac otoczony jest szpalerem malowniczych kamieniczek, będących niegdyś domami cechowymi pochodzących z XIV-XVI wieku. Znajduje się tu również fontanna z figurą Brabo.
Poza ścisłym centru miasta na uwagę zasługuje przepiękny Dworzec Kolejowy, uznawany za najładniejszy w Europie. Jest to ponad 100-letni budynek, który w środku przypomina bardziej piękną i bogatą katedrę, aniżeli stację. Warto przejść się nie tylko do hallu głównego, lecz także odwiedzić perony i podziwiać jego piękną i bogatą architekturę.
Zaraz, obok Dworca Kolejowego znajduje się godne uwagi zoo, zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Jeśli ktoś lubi podziwiać zwierzęta, to jest to miejsce z pewnością do polecenia.
Niedaleko zoo i Dworca głównego rozpoczyna się "Diamentowy Szlak", czyli dzielnica dla miłośników drogich, wykwintnych i przepięknych świecidełek. Warto wiedzieć, że ponad połowa wszystkich diamentów na świecie sprzedawanych jest w Antwerpii. Najsłynniejsze i najdroższe sklepy znajdziemy przy ulicy Appelmansstraat (poprzeczna Keyserlei), gdzie znajduje się duży showroom z ponad 1500 wyrobów jubilerskich z diamentami. Do zobaczenia także szlifiernia diamentów, złotnicy i jubilerzy znajdujący się w sąsiedztwie. W muzeum diamentów, znajdującego się tuż obok zoo przedstawiana jest historia diamentowej Antwerpii i najwspanialsze i najsłynniejsze diamenty lub ich kopie.
Jeśli chcemy trochę odetchnąć i odpocząć warto się udać na Meir. Jest to długi i sympatyczny deptak, po którym porusza się mnóstwo spacerowiczów i amatorów rowerowych. Tą ulicą nie jeżdżą samochody, więc łatwo i przyjemnie jest się nią przemieszczać. Tu znajdują się też sklepy , które uczyniły ją główną handlową ulicą miasta. To tutaj zaopatruje się większość mieszkańców Antwerpii w ubrania, dlatego zwykle jest tu dość spory tłum amatorów zakupowych.
Nie tak łatwo zauważalny skręt z ulicy Meir w malutką Wapper prowadzi ku bardzo ważnemu miejscu, jakim jest Muzeum Petera Paula Rubensa. Jest to dawny dom malarza, który mieści dużą i ciekawą kolekcję jego dzieł, z przepięknym ogrodem, przeniesie nas w czasy jego życia. Zdecydowanie warto udać się tutaj, gdyż dom Rubensa zachował pierwotny układ pomieszczeń i intryguje swoim ascetycznym wnętrzem, dając odwiedzającym wyobrażenie o zwykłej codzienności niezwykłego artysty. Tu znajdziemy szkice olejne, tradycyjne malarstwo Rubensa i kolekcję rzymskich rzeźb.
Zdecydowanie, kolejnym punktem wycieczki powinien stać się port, który robi ogromne wrażenie. Zaraz po Rotterdamie, zajmuje on drugie miejsce pod względem ilości przeładowywanego towaru w Europie. "Antwerpia żyje dzięki wodzie i dla wody". Rzeka Skalda przepływa przez miasto, unosząc się i opadając dwa razy dziennie. Wczesne początki portu datują się na wiek XII, kiedy zaczęto kopać doki. Dopiero jednak dwa kolejne stulecia przyniosły prawdziwy rozkwit gospodarczy tego miejsca, które dziś zwie się "bramą Europy". Warto przejść się między dokami w słoneczny dzień i zobaczyć, jak ogromne jest to miejsce. Dodatkowo, ciekawym jest budynek zaprojektowany przez Zahę Hadid Havenhuis - Havenbedrij- jest niesamowity!
Co z jedzeniem?
Jeśli chodzi o jedzenie to z pewnością nikt nie pozostanie głodny w Antwerpii. W centrum aż się roi od dobrych restauracji, przyjemnych barów i sympatycznych knajpek. Jest bardzo dużo zróżnicowanie i ogromny wybór różnorodnych kuchni- od europejskich, przez arabskie, azjatyckie, południowoamerykańskie a nawet nowozelandzkie.
Ogromną furorę, nie tylko wśród turystów, , ale i wśród Belgów robią frytki z majonezem, czekoladki i słodkie wafle.
- Praliny i czekoladki (zwłaszcza te ręcznie robione) to znak firmowy Belgii. Można je znaleźć nie tylko w centrum, ale i na obrzeżach miasta. Nieprzypadkowo w ofercie sklepów z czekoladkami zawsze znajdują się te o kształcie ręki. Wynika to z faktu, że nazwa Antwerpia pochodzi od flamandzkiego "hand werpen", co oznacza dosłownie "rzucanie ręką", a słowa te wiążą się z kolei z legendą. Wg niej nad rzeką Skaldą miał niegdyś mieszkać olbrzym, który pobierał opłaty od każdego statku chcącego wpłynąć do tutejszego portu. Kiedy odmawiano uiszczenia opłaty, olbrzym ucinał "winowajcy" za karę prawą rękę. Znalazł się odważny człowiek o imieniu Brabo, który położył kres tym okrutnym praktykom, karząc olbrzyma w taki sam sposób. Odciął mu bowiem prawą dłoń i wrzucił ją do rzeki. Stąd zatem, od słów "hand werpen", wywodzić ma się nazwa miasta Antwerpia.
- Jeśli chodzi o frytki, zdecydowanie odmienne i innowacyjne podejście do ich jedzenia przejawia się w dodatku majonezu. W popularnych frituur występuje też cała gama różnorodnych sosów, spośród których wybierać mogą co bardziej wybredni.
- Wafle, to i w Polsce są bardzo popularne. Jednak te belgijskie są nieco inne - grubsze, słodsze i wg mnie mają więcej smaku. Podawane są posobnie, jak u nas i z cukrem pudrem i dżemem , owocami i bitą śmietaną. Trochę inne doznania kulinarne, więc polecam.
Amsterdam experience
Co tu dużo mówić, do Amsterdamu mam 2 godziny drogi autostradą, więc grzech nie skorzystać! Amsterdam to urokliwie, ciekawe i nieporównywalne z żadnym innym europejskim miejscem miasto. Pełne muzeów, sztuki, ulicznej zabawy, przepysznych restauracji z każdego zakątka świata, poprzecinane malowniczymi kanałami....Urzekło mnie maksymalnie i z pewnością wrócę tam bardzo szybko!
Co warto?
- Przechadzka po centrum dookoła kanałów, mostów i urokliwiej architektury Amsterdamu. Brzmi prosto, ale to fantastyczne doświadczenie pooglądać codzienne życie ludzi, którzy uzależnienie są od wody dookoła nich i wąskich uliczek.
- Cheese Tasting Room, gdzie spróbujesz różnych wysokogatunków serów holenderskich i zakupisz je w pięknym opakowaniu.
- Bloemenmarkt - market z pamiątkami i ogromną liczbą tulipanów i cebulek tulipanów, jak i innych kwiatów.
- RijksMuseum - musem poświęcone sztuce Flamandzkiej, gdzie znajdziesz jedne z większych dzieł Rembrandta czy Van Gogha
- Dom Rembrendta - muzeum poświęcone Rembrandtowi, gdzie znajdują się jego dzieła
- Muzeum Van Gogha może okazać się bardzo interesujące również. Van Gogh jest jednym z największych malarzy w historii i coraz świadkiem jego różne obrazy i utwory jest coś, co większość ludzi fascynuje czasie. Muzeum zostało otwarte w 1973 roku i obecnie posiada największą kolekcję obrazów Van Gogha. Oprócz tego, można także znaleźć obrazy z innych artystów, które były aktywne w tym samym czasie, co znanego malarza światowej.
- Madame Tussaud's - jeśli nie byliście w Londynie czy w Nowym Jorku jest ku temu okazja. Nie jest to duże muzeum, jednak można znaleźć tam przedstawicieli rodziny królewskiej, Daniela Craiga (którego uwielbiam), Annę Wintour , Beyoncee, Eda Sheerana i wielu innych.
- Dzielnica Czerwonych Latarni - jak można by ją pominąć?!
- Relaks w Vondelpark - pularnym parkiem w mieście jest Vondelpark, który jest również nazywany "Oaza z Amsterdamu". Tutaj można wędrować wokół pasów zieleni wśród pięknych kwiatów (tulipany) oraz roślin albo usiąść na trawie, aby odpocząć na trochę.
- Spróbowanie różnych kuchni - od argentyńskiej, hiszpańskiej, meksykańskiej, koreańskiej, malezyjskiej, przez włoską, niemiecką, aż po izraelską czy kreolską. Wybór jest niemiłosierny :)
Oczywiście, nie tylko wymienione przeze mnie atrakcje oferuje to niesamowite miasto. Jest jeszcze wiele innych interesujących rzeczy.
Maastricht najstarsze miasto Holandii
![](http://site-531327.mozfiles.com/files/531327/netherlands-maastricht-wilhelminabrug-st-servaasbrug.jpg?1504807168)
Maastricht jest idealne na 1, maksymalnie 2 dni, zwłaszcza jeśli zaplanowaliśmy odwiedzenie jednego z wielu wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w tym mieście. Często odbywają się tu koncerty jazzowe, klasyczne, wystawy malarskie, wydarzenia kolarskie czy triathlonowe. Jak przystało na ośrodek akademicki, sporo tu także studentów, dlatego też nie brakuje tu klubów, dyskotek, pubów i restauracji.
Położone jest nad rzeką Moza (Maas) i znajduje się na granicy z Belgią. Nazwa miasta pochodzi z łacińskiej nazwy Mosae Trajectum, która oznacza "przekraczanie rzeki Mozy", a odnosi się do mostu wybudowanego przez Rzymian.
Uznawane jest one przez niektórych za najstarsze miasto w Holandii, inni uważają, że jest to Nijmegen. Nijmegen było pierwszą osadą w Holandii, która uzyskała rzymskie prawa miasta (municypium), natomiast Maastricht jako osada, zostało założone wcześniej.
Co ciekawego do zobaczenia?
- W mieście znajduje się wiele fragmentów murów miejskich oraz XIII-wieczna brama miejska Helpoot
- Warto zobaczyć fragmenty fortyfikacji XVII-wiecznych Hoge Fronten i Linie van Du Moulin.
- Tunele Casemates, które można zwiedzać z przewodnikiem. Również w okolicy miasta znajdują się stare, dobrze zachowane bastiony.
- Do najciekawszych miejsc wartych zobaczenia należy zaliczyć twierdzę Fort Wilhelm.
- Poza budowlami obronnymi na uwagę zasługuje Markt – centralny rynek z ratuszem,
- Pod miastem na niewielkim wzgórzu znajduje się twierdza Fort Sint-Pieter z ruinami średniowiecznej wieży
- Szczególna atrakcją Maastricht są parki. Najciekawszy Stadspark, leżący po zachodniej stronie rzeki. Jego przedłużeniem jest Monsigneur Nolenspark z pozostałościami murów obronnych, oraz Aldenhofpark z posągiem d’Artagnan’a.