Jak skutecznie zaplanować wyjazd do innego kraju?
listopad 5, 2017 o godzinie 7:55 ,
Brak komentarzy
Tak na dobrą sprawę nie ma skutecznego planu do przygotowania się na 100%, gdy zmieniamy kraj zamieszkania. Niemniej jednak, warto określić wcześniej plan kolejnych rzeczy do wykonania i załatwienia przed opuszczeniem rodzimego kraju.
Aby ułatwić sobie całość przedsięwzięcia warto podzielić plan na kilka etapów.
U mnie był to podział prosty:
- Sprawy do załatwienia w Polsce
- Sprawy niezbędne do "skutecznego i bezbolesnego startu w Niemczech"
Co w Polsce?
Wydaje się, że nie wiele mamy do załatwienia na miejscu, a jednak rzeczywistość przekonuje, że jest wiele rzeczy o których powinniśmy pamiętać:
- Załatwienie za w czasu spraw związanych z mieszkaniem. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, trzeba w odpowiednim momencie wypowiedzieć umowę, by nie stracić kaucji lub nie przeżywać niepotrzebnych rozczarowań. Gdy posiadasz własne mieszkanie sprawa zdaje się pozornie łatwiejsza: z jednej strony możesz pozostawić mieszkanie na czas Twoich powrotów i wtedy jest prościej. Możesz także je wynająć i tu pozostaje sprawa otwarta czy bezpośrednio czy przez Agencję - osobiście polecam sposób numer dwa, gdyż zaoszczędza czasu i niepotrzebnych nerwów, gdy lokatorzy się zmieniają, wszystkim zajmuje się agent.
- Kwestie zdrowotne to bardzo ważny aspekt przedwyjazdowe. Myślę, że warto zrobić przegląd "stanu technicznego" organizmu, by nie przeżywać niepotrzebnych stresów na miejscu, zwłaszcza, że i sam wyjazd, zmiana miejsca to też niemały szok dla organizmu. Warto odwiedzić stomatologa, okulistę, zrobić morfologię i biochemię krwi czy też USG jamy brzusznej by mieć pewność, że jesteśmy zdrowotnie przygotowani na nowe wyzwania.
- Samochód (przeglądy, dokumenty) - jeśli zabieramy ze sobą auto upewnijmy się, że posiadamy wszystkie przeglądy dokumenty, że gaśnica, apteczka jest na czasie :) , a do niektórych krajów dodatkowe wyposażenie, w samochodzie.
- Konta bankowe, karty kredytowe, czeki podróżne i wymiana na lokalną walutę. Ważna sprawa, by załatwić kwestie darmowych przelewów, ewentualnie zleceń zapłaty, założyć konta walutowe, gdy sytuacja tego wymaga i ustalić limity na kartach kredytowych. Życie lubi zaskakiwać, więc warto sprawy pieniędzy mieć pod kontrolą
- Dokumenty i kopie dokumentów - sprawdźmy ważność paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy i przygotujmy kopie tych dokumentów
- Akt urodzenia, akt małżeństwa, a nawet akty rozwodów - do zameldowania i innych czynności prawnych są one niezbędne. Najlepiej udać się do urzędu stanu cywilnego i poprosić o międzynarodowe akty, wówczas nie ma potrzeby ich tłumaczenia.
- Kopia składek w ZUS - w niektórych krajach sprawa niezbędna do czynności podatkowych, czy też zarejestrowania w kasach chorych więc warto posiadać taki dokument, iż było się płatnikiem składek.
- Aktualne zdjęcia elektronicznie i w tradycyjnym formacie - warto posiadać kopie zdjęć w formacie jak do dowodu osobistego, gdyż są one niezbędne do identyfikatorów czy kart ID w pracy.
Co za granicą?
Warto również zająć się sprawą "co będzie na miejscu".
- Polecam znalezienie wcześniej mieszkania lub zakwaterowania na określony czas po przyjeździe do czasu znalezienia stałego lokum. To zaoszczędzi nam stresu po przyjeździe.
- Zapoznania się z zasadami ubezpieczenia, płacenia podatku, dodatkowych ubezpieczeń typu III filar, które w niektórych krajach są niezbędne.
- Założenia konta bankowego, niezbędnego do tego by wpłynęła nam pensja lub też posiadania konta do operacji związanych z lokalną walutą
- Poczytania na forum o okolicy i miejscu do którego się wybieramy, co warto czego nie, gdzie się udać, co zobaczyć. Sama wiedza na temat destynacji doda nam pewności siebie
- Zapisania się na forum Expatów - jest to miejsce, gdzie spotykają się ludzie dzielący te same problemy, wątpliwości i zadający podobne pytania do naszych. Warto się włączyć w działalność takiej grupy, gdyż poznamy nowych znajomych, a dodatkowo garść ciekawych wiadomości ułatwi nam start.