Zalety życia w Niemczech
No to jakie plusy?
Jakość życia
Z pewnością jakość życia i wyższe zarobki są dużym atutem, dla którego większość Polaków przeprowadza się
do Niemiec, gdyż pracując tu legalnie, niezależnie od zawodu zarabia się pieniądze pozwalające utrzymać się na dobrym poziomie. Co ważne, relacja wyższych zarobków do stosunkowo niższych cen pozwala na wygodne życie niemal dla każdego. A dla wykwalifikowanego personelu: budowlanego, inżynierów, medyków i expatów zdecydowanie daje to dużą "wolność finansową".
Praca
Ze znalezieniem pracy w Niemczech nie ma większych problemów, a
jeżeli do tego znamy język niemiecki – będziemy mogli przebierać w
ofertach. Dodatkowo, w wielu miejscach, gdzie zlokalizowane są korporacje międzynarodowe z powodzeniem można pracować w języku angielskim, a często pracodawca płaci dodatkowo za lekcje języka niemieckiego, by ułatwić asymilację w kraju. Według mnie tu pracuje się trochę wolniej i spokojniej, a work-life balance jest zdecydowanie bardziej widoczny, ludzie szanują swoje życie prywatne i zwykle starają się przestrzegać 8 godzin pracy.
Blisko do Polski
Zwłaszcza jeśli wybieramy Berlin, który jest częstym wyborem, do Polski mamy przysłowiowy rzut beretem. Stosunkowo nieduża odległość od rodzinnych stron sprawia, że wielu ludzi, jako kraj do emigracji wybiera właśnie Niemcy.
Ceny
Kolejnym plusem z pewnością są ceny w sklepach, które często są niższe niż w Polsce. Elektronikę i sprzęt AGD
możemy zakupić tu taniej niż u nas. Również dobra luksusowe i markowe zwykle są tutaj tańsze.
Tolerancja
Tolerancja dla odmienności kulturowej jest widoczna na każdym kroku - od różnorodności etnicznej w pracy, na ulicy czy sklepie, aż po plakaty zachęcające na przykłąd do kupowania żywności z innych krajów. Niemcy wyznają zasadę „żyj i pozwól, żyć”, dlatego przejawy dyskryminacji zdarzają się tutaj bardzo rzadko. To co jest również ważne, to to, że nie istnieje tu zjawisko
wykluczenia społecznego osób chorych lub niepełnosprawnych, co widoczne jest na ulicach, a nawet na siłowni.
Porządek musi być
„Ordnung muss sein“ mówią Niemcy! Ja jestem fanką porządku, poukładania i punktualności, dlatego tę cechę narodową naszych sąsiadów rozpatruję zdecydowanie in plus. Dzięki temu żyje się wygodnie i w ustrukturyzowanych warunkach.
Kto to jest Expat (expata)?
![](http://site-531327.mozfiles.com/files/531327/14c628fe0c3e119feb376a14d11060aa--map-tattoos-tattoo-henna.jpg)
Kim zatem są typowi ekspaci?
Najczęściej są to młodzi (średnia wieku to 39.5 roku) wykształceni ludzie obejmujące stanowiska w korporacjach międzynarodowych lub Agencjach Międzynarodowych. 87% z migrujących osób posiada wyższe wykształcenie. Najczęstszym powodem wyjazdu jest interesująca oferta pracy, wysłanie do innej placówki przez pracodawcę, a także powody osobiste i rodzinne.
Przyszedł ten czas!
Co ciekawego?
Z racji obecnej sytuacji życiowej i przenosin na stałe do Niemiec sporo tematów związanych będzie z kwestią emigracji do innego kraju, wyzwaniami stojącymi przed expatem, załatwianiem spraw i codziennym "nowym" życiem w innym kraju.
Odwiedziłam już ponad 70 krajów na świecie i podróże są niezwykle ważną częścią mojego życia, dlatego też zamierzam sporo dzielić się moimi obserwacjami, spostrzeżeniami i ciekawymi spotami na wyjazdy.
Kocham sport i dobre jedzenie! Często gotuję, szukam nowych smaków, chodzę po knajpach i restauracjach. A w trakcie podróży ciekawe kulinarne lokalizacje są moim priorytetem. Jak to często bywa dla miłośników jedzenia nadmiar kalorii powoduje skutki uboczne w postaci kilku dodatkowych centymetrów :) Dlatego też sport jest obowiązkowym punktem każdego dnia! I o tym również będzie na blogu.
Życzę miłej lektury i pozdrawiam!