Chichen Itza - skarb Majów
Jest to prekolumbijskie miasto Majów położone na
meksykańskim półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun. Najlepsze czasy dla Chichen Itza to X i XI wiekiem naszej ery, później traciło na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie ją opuszczono i do teraz nie wiadomo dlaczego. Ponownie zostało odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu
założenia ośrodka, budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego
mieszkańców. Majowie wznieśli w mieście ogromne kamienne budynki, ponad
50 świątyń i innych obiektów, które zachwycają i przyciągają każdego roku
rzesze turystów. Ponadto, w Chinchen Itza znajdowała się 300 metrowa droga o szerokości 6 m. na
której końcu był głęboki na 40 metrów i szeroki na 60 metrów dól,
prawdopodobnie miejsce składania ofiar. Drugi z dużych dołów służył
prawdopodobnie jako zbiornik wodny.
Jakie atrakcje?
Najcenniejszym zabytkiem Chichen Itza jest świątynia Kukulkana. To typowa piramida, która różni się od piramid egipskich ściętym wierzchołkiem. Każdy z dziewięciu jej poziomów rozdzielają schody. W sumie jest ich aż 365 i symbolizują ilość dni w roku. Sama konstrukcja piramidy ściśle nawiązuje do kalendarza Majów. To właśnie na tej budowli podczas wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą możecie zaobserwować pełzającego po schodach świetlistego węża. Ciekawostką jest, iż we wnętrzu Kukulkana archeolodzy odkryli kolejną piramidę.
Architektura "El Castillo" jest pełna symboliki, zwłaszcza w odniesieniu do ważnego kalendarza Majów. Cztery rzędy schodów, (po jednym rzędzie w pośrodku każdej ściany piramidy) prowadzące do centralnej platformy mają po 91 stopni, co daje w sumie 364, dodawane do centralnej platformy wynosi 365 dni od roku słonecznego. Po obu stronach każdej klatki schodowej jest dziewięć tarasów, co sprawia 18 na każdej powierzchni piramidy, równa liczba miesięcy w słonecznym kalendarzu Majów. W obliczu tych tarasów jest 52 zespoły, reprezentujących 52- letni cykl, zarówno słonecznego i religijnego kalendarza, które się cyklicznie wyrównują. Rzeźby Głów Węży umieszczone od strony północnej klatki schodowej ustawione są tak, że występuje specjalny efekt na wiosnę i jesienią w czasie równonocy.
Pierwsze budynki w Chichen Itza zostały wzniesione około 600 r.n.e, prezentują typowe cechy kultury Majów. Z początku były to niskie budowle wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Największe budowle zostały wzniesione za czasów wpływu Tolteków. W tym czasie powstało też boisko do gry zwane "pelota". Boiska do gry w pelotę mają z reguły 150 m. długości. Zawodnicy używali do gry piłki, lecz do gry nie mogli używać ani dłoni ani stóp, odbijali piłkę głównie biodrami. Zawodnicy podzieleni na dwie grupy podobnie jak w dzisiejszych zawodach starali się strzelić piłką w okrągłe "oczka" umieszczone na dwóch równoległych ścianach boiska, po jednym po każdej stronie.